Mandagsmøder

15. september 2025: Én af politiets hårde drenge

Bjarne Christensen eller ”Bjarne benlås”, som han også kaldes, har ry for at være politiets hårdeste hund. Bjarne har i tre årtier været politiets indsatsleder mod optøjer i Københavns gader. Han har kæmpet mod ’handlende’ i Pusher Street og fanget narkosælgere på Vesterbro.

Bjarne, som ung, har da også selv fået ’nogen på hovedet’, når han ifølge landbetjent Olsen i Bogense, ikke opførte sig, som man burde.

Bjarne Christensen fortæller om det, at stå i spidsen for nogle af de voldsomste begivenheder og gadekampe – og om sit liv som Danmarks mest forhadte politibetjent.

29. september 2025: Bag rattet i "krone-bilerne"

Vores gæst i dag, Søren Sørensen, har kørt for samtlige medlemmer af Kongehuset. Han har kørt for personer ved statsbesøg og ambassadørmodtagelser.

Ja, Søren Sørensen har meget at fortælle, om sin tid bag rattet i ”krone-bilerne” – dog med en vis tavshedspligt.

Der fortælles også om vognparken og dens historie, kortegekørsel, samarbejde med politiet og meget andet.

Foredraget understøttes af billeder og videoer.

27. oktober 2025: "At rejse er at leve"

- Det sagde vores berømte digter H. C. Andersen. Men i dag handler det om Lisbeth og Nikolaj og deres næsten tre måneder lange rejse til New Zealand i camper og på cykel.

I denne rejsefortælling og billedkavalkade ønsker Lisbeth og Nikolaj at udbrede deres oplevelse til publikum og det med en følelse af, at én selv var med på rejsen.

Der vil blive fortalt personlige historier og humoristiske oplevelser.

10. november 2025: Den sidste tone i livets melodi

I en alder af 95 år ramte Bent Fabricius-Bjerre den allersidste tangent i livets melodi.

Bent vil stå som én af de største leverandører af dansk underholdningsmusik.

Karsten Holm og Stig Nørregård vil denne dag fortælle historien om Bent Fabricius-Bjerre. Karsten Holm, som synger og spiller guitar, er bl.a. kendt for sine foredrag om Elvis og Cliff Richard. Stig Nørregård, der er kendt for sit populære Osvald Helmuth program, sørger for eminent klaverspil.

De to populære underholdere kæder sang og interessante historier sammen om Bent Fabricius-Bjerre.

24. november 2025: Bodil Udsen - en karriere og et liv i særklasse

Jørgen Stormgaard, som er cand. mag., foredragsholder og forfatter, fortæller denne dag om Bodil Udsens fantastiske karriere og farverige privatliv.

Hvem husker ikke Emma i Rottehullet i Huset på Christianshavn og den ækle farmor i Min farmors hus.

Privat kunne hun være generøs og gæstfri, men hun kunne også være sårbar og spydig. Og, som hun sagde engang: ”Tag fat i livet, for pokker! Vi har jo kun det ene. Hvorfor fylde det med angst?”

Efter mødet er der tilmelding og betaling til fødselsdagsfesten 17. januar 2026

8. december 2025: Julehygge

”Det skal være danske sange, man kan synge med på – og noget, man kan grine af!”. Der er Bertel Abildgaards tilgang til julehygge.

Bertel, som er kendt som Guitarkaj fra 5xKaj, spiller ikke alene John Mogensen og Flemming Bamses dansktopsange, men har også et bredt repertoire af vores gamle, kendte julesange.

Med sin velkendte humor, røverhistorier, parodier og selvironiske gags skaber Guitarkaj en uforglemmelig stemning, hvor publikum kan synge med, grine og lade julestressen slippe.

Efter mødet er der tilmelding og betaling til fødselsdagsfesten 17. januar 2026